18 maja odbyły się uroczyste obchody 160. rocznicy bitwy pod Gołębiowem z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego / Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej pod dowództwem płk. Andrzeja Kozery oraz pocztów sztandarowych. W wydarzeniu wzięli udział m.in. poseł na Sejm RP Mirosław Maliszewski, zastępca burmistrza Warki Teresa Knyzio, przedstawiciele jasienieckiego samorządu, w tym radni gminy oraz sekretarz Tomasz Podhorecki, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863r. w Nowej Wsi Marzena Tomaszewska , dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Ks. Jana Twardowskiego w Grójcu Barbara Tybiszewska, dyrektor CKZiU w Nowej Wsi Anna Dacka, przedstawiciele szkół podstawowych z Jasieńca oraz Zbroszy Dużej z wicedyrektor Elżbietą Kwiatkowską i dyrektor Iwoną Janus na czele, jak również strażacy z OSP.
Obchody rozpoczęła msza św. polowa, którą odprawił proboszcz Parafii Św. Izydora Oracza w Nowej Wsi ks. Wojciech Piórko. Po nabożeństwie liczne delegacje reprezentujące instytucje, organizacje oraz placówki edukacyjne złożyły w miejscu pamięci znicze i kwiaty. Odczytano Apel Poległych, a żołnierze oddali salwę honorową ku czci polskich Bohaterów, którzy oddali swe życie za wolną Ojczyznę. Nie zabrakło także patriotycznych pieśni wykonanych przez uczniów.
Gołębiów, niewielka miejscowość w gminie Jasieniec, na trwałe zapisała się na kartach polskiej historii oraz walk narodowo-wyzwoleńczych. W maju 1863 roku, podczas Powstania Styczniowego, rozegrała się tu krwawa bitwa oddziału powstańczego majora Władysława Grabowskiego z regularnym wojskiem carskim. Dla naszych rodaków (wyczerpanych trudami wcześniejszych walk) była to przegrana batalia, w której poległo ok. 80 Polaków, a jeszcze więcej dostało się do rosyjskiej niewoli. Powstańcy wykazali się jednak niezwykłym męstwem oraz poświęceniem dla Ojczyzny.
Pamięć o tym wydarzeniu jest stale pielęgnowana. Pobliska szkoła podstawowa w Nowej Wsi nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku, a jej uczniowie otaczają opieką zbiorową mogiłę powstańczą, znajdującą się w Gołębiowie. W związku z tym aktywnie uczestniczyli w obchodach 160. rocznicy wspomnianej bitwy.