piątek, 16 maj 2025
Szczepienia:  czas na seniorów

Jeszcze tylko do 14 stycznia chęć zaszczepienia przeciw COVID-19 mogą zgłosić służby medyczne. Grójecki szpital dotychczas wykonał blisko 600 takich zabiegów.

Z końcem roku ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia. Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw UE. Z kolei 28 grudnia rozpoczęła się szeroka dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19. Tego dnia do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek.
Jako pierwsi (grupa „zero”) antidotum na koronawirusa otrzymują służby medyczne. Personel ten szczepiony jest w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest w sumie 509 takich jednostek, a jedną z nich jest Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu.
Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 przyjechała do grójeckiego szpitala 29 grudnia (150 dawek). Kolejnego dnia rozpoczęto szczepienia. Wyjaśnijmy, że wielkość partii uzależniona jest od złożonego przez placówkę zamówienia, które odpowiada zapotrzebowaniu szpitala.
– Szczepienie pierwszych 150 osób zajęło nam trzy dni – mówi Mirosława Kochaniak, naczelna pielęgniarka PCM w Grójcu.
Kolejna partia szczepionek była już większa, bo do Grójca przyjechało 270 sztuk antidotum na COVID-19.
W sumie w przeciągu 7 dni zaszczepiono 420 osób ze służb medycznych i niemedycznych. Chęć szczepienia w grójeckim szpitalu zgłaszał także personel jednostek medycznych, m.in. ośrodków zdrowia, aptek, gabinetów dentystycznych czy gabinetów prywatnych.
– Szczepienie się jest koniecznością. Choroba jest ciężka, podstępna i łatwo się przenosi. Dodatkowo leczenie jej jest w większości objawowe, dlatego trzeba się szczepić – mówił po zaszczepieniu dr Paweł Kubik, dyrektor medyczny grójeckiego szpitala. –  Szczepionka sprawia, że stajemy się odporni na wirusa COVID-19. Najbardziej niebezpieczna jest sama choroba – podkreśla dr Kubik.
W czwartek, 7 stycznia, PCM w Grójcu zamówiło kolejną partię szczepionki dla grupy „zero”, w ilości 180 sztuk. Dotarła ona do grójeckiej placówki medycznej w poniedziałek, 11 stycznia. Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia, do 14 stycznia szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach.
– Staramy się, aby szczepienia przebiegały sprawnie, dlatego też pracowaliśmy także 6 stycznia w Święto Trzech Króli – dodaje Mirosława Kochaniak. – Chęć szczepienia zgłasza do nas także personel medyczny z Warszawy i Radomia. Nie ukrywamy, że chcielibyśmy także uczestniczyć w procesie szczepienia kolejnych grup osób.
Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia Ministerstwo Zdrowia stworzyło listę ośrodków, gdzie możliwe będzie przyjęcie antidotum na COVID-19. Znajduje się na niej 18 punktów z terenu powiatu grójeckiego.
W kolejnym etapie szczepieni będą pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.
– Zgłosiłam chęć szczepienia – mówi 66-letnia mieszkanka Grójca. – W czwartek, 7 stycznia byłam 400 na liście swojej przychodni. Mam czekać na kontakt w sprawie dokładnego terminu.

Szczepienia: czas na seniorów
Średnia ocena 4, najwyższa ocena 5 z 1 głos/ów