Przy Sienkiewicza powstanie centrum zabawy i wypoczynku dla rodzin.
W czwartek, 21 grudnia poznamy złożone oferty przetargu pn. Rozwój i modernizacja terenów miejskich cz. I „Budowa skweru w Grójcu przy ul. Sienkiewicza”, cz. II „Rewitalizacja parku miejskiego przy ul. Piłsudskiego w Grójcu”.
Skwer z dwóch części
O budowie skweru przy ul. Sienkiewicza w Grójcu mówi się już od dwóch lat. W październiku 2021 roku burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda przedstawił koncepcję zagospodarowania terenu. Od początku podkreślając, że ma być to miejsce do zabawy i wypoczynku.
Koncepcja obejmowała teren trzech działek o łącznej powierzchni blisko 8000 m2. Jak się jednak później okazało, na przeszkodzie do wykonania inwestycji stanęła linia wysokiego napięcia 100 kV, która przebiega nad działkami objętymi inwestycją. W jej obszarze nie można projektować nasadzen, budynków czy urządzeń. Problem był tematem dyskusji podczas jednej sesji rady miejskiej w Grójcu. W związku z tym, z początkiem grudnia burmistrz Grójca, na swoim profilu facebookowym zamieścił drugą koncepcję zagospodarowania skweru przy ul. Sienkiewicza.
– Otóż, strefa bezpieczeństwa wzdłuż linii wysokiego napięcia, która znajduje się na mniej niż 10% powierzchni zakupionego terenu, wyklucza zaprojektowanie urządzeń, budynków, a nawet nasadzenia krzewów i drzew. Linia miała być zmodernizowana przez PGE Obrót S.A., jednak z powodu braku środków finansowych termin tej inwestycji opóźni się o ok. 2-4 lata. Musimy więc na obecnym etapie i stanie posiadania działek, wykluczyć projektowanie w pełnym zakresie, ale nie rezygnujemy z planów. Chcę przedstawić Państwu ostatnią koncepcję, która musi uzyskać pozwolenie na budowę. – poinformował wówczas na swoim profilu facebookowym Dariusz Gwiazda.
Po jednej stronie linii
W dokumentacji przetargowej zamieszczono trzeci projekt, który przedstawia zagospodarowanie działek pod skwer po jednej ze stron przebiegającej nad obszarem linii wysokiego napięcia. Inwestycją objęte ma być 3200 m2 z blisko 8000m2 powierzchni działek. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie kompleksowej, wielobranżowej dokumentacji projektowej oraz realizacja inwestycji. W projekcie znajdziemy: pergolę zacieniającą z umieszczonymi pod nią stołami piknikowymi (I etap), budynek z pomieszczeniami maszynowymi fontanny, sanitariatami oraz pijakami do wody (kolejny etap), tężnię solankową z pergolą (kolejny etap), ogród sensoryczny (kolejny etap), pergolę zacieniającą z parkingiem dla rowerów (I etap), wodnego placu zabaw (kolejny etap), placu zabaw dla najmłodszych (I etap), placu zabaw dla młodzieży (I etap), innych urządzeń zabawowo – sprawnościowych (I etap), polany piknikowej ze stałymi leżakami (I etap), zieleni wysokiej i niskiej. W pierwszym etapie przewidziano również budowę instalacji zasilającej obiekty wszystkich etapów.
Dla rodzin
Budowa skweru przewiduje stworzenie stref dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W południowej części terenu zaprojektowano duże urządzenia sprawnościowo-zabawowe – ogromną piramidę linową i podwójny zjazd linowy, a na łące kwietnej staną stałe leżaki – szezlongi. Cały teren inwestycji będzie oświetlony i ogrodzony, a wszystkie części skweru połączone ścieżkami.
Zgodnie z dokumentacją projektową, zadanie ma być zrealizowane w przeciągu 20 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.