Społeczność Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi świętowała 40. Rocznicę nadania placówce imienia Tomasza Nocznickiego.
24 listopada był dla społeczności CKZiU w Nowej Wsi wyjątkowym, niezapomnianym dniem, pełnym dobrych emocji, radosnych i wzruszających spotkań, wspomnień i refleksji. Placówka symbolicznie świętowała Dzień Patrona i czterdziestą rocznicę nadania imienia Tomasza Nocznickiego szkole ponadpodstawowej w Nowej Wsi. Był to element obchodów Roku Jubileuszowego, związanego z pięćdziesiątą rocznicą istnienia tej szkoły.
Z mottem Nocznickiego
Zebranym towarzyszyły słowa Tomasza Nocznickiego: „Nie warto walczyć o to co małe, dla kraju, ludu walczcie o chwałę, o wielkie cele”.
Uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono oficjalnych gości, nauczycieli, byłych i obecnych pracowników, uczniów, absolwentów, przyjaciół i partnerów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, także przedstawicie firm, które swoim patronatem objęły uczniów technikum. Gala rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych zaproszonych szkół i odśpiewania hymnu państwowego. Przybyłych gości powitała pani Anna Dacka – dyrektor Centrum.
W obecności rodziny
W uroczystości udział wzięli także członkowie rodziny Tomasza Nocznickiego: Iwona Nocznicka – prawnuczka patrona szkoły, Tomasz Lech Nocznicki – prawnuk patrona szkoły wraz z żoną Jadwigą Nocznicką oraz synami Tomaszem Bartoszem i Pawłem, Alicja Gaj – prawnuczka patrona, a także praprawnuczki patrona: Bogumiła Jadwiga Gaj Gajewska, Nina Grela.
Wśród gości reprezentujących środowiska naukowo – społeczne znaleźli się: Monika Madej – rektor Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, Janusz Gmitruk – dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz pani Mirosława Bednarzak-Libera – kierownik Działu Naukowo – Oświatowego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
Listy i słowa uznania
Listy gratulacyjne, skierowane do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi z okazji jubileuszu, nadesłali: Władysław Kosiniak-Kamysz – poseł na Sejm RP, Mirosław Maliszewski – poseł na Sejm RP, prezes Związku Sadowników RP, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego.
– Jesteśmy dumni, że na edukacyjnej mapie gminy Warka znajduje się taka szkoła – podkreśliła Teresa Knyzio, wiceburmistrz Warki.
Krzysztof Ambroziak, starosta grójecki dodał natomiast, jak ważną rolę pełni CKZiU w środowisku lokalnym dzięki temu, że idee głoszone przez Tomasza Nocznickiego są ciągle realizowane w naszej szkole.
Ciekawe informacje o Tomaszu Nocznickim przedstawił dr Remigiusz Matyjas. Była to lekcja historii szczególnie cenna dla uczniów klas pierwszych, debiutujących w murach szkoły.
Z historią pod rękę
Uczniowie wykazali się już znajomością biografii i osiągnięć publicystycznych Tomasza Nocznickiego w jubileuszowym konkursie wiedzy o patronie. Najlepsi zostali uhonorowani nagrodami i pamiątkowymi dyplomami.
Pamiątkowe podziękowania zostały wręczone również partnerom, dzięki którym możliwa była organizacja obchodów jubileuszu oraz realizacja wielu działań statutowych szkoły w ostatnich latach.
Ważną częścią piątkowej uroczystości był program artystyczny, przygotowany przez uczniów technikum. Zaprezentowali fabularyzowaną biografię patrona, wzbogaconą wierszami jego autorstwa, a także spektakularny układ wokalno-choreograficzny, stylizowany na taniec ludowy.
Wystawa od Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
Odwiedzający podziwiali okolicznościowe wystawy, ekspozycję pamiątek po patronie, kroniki szkolne i zdjęcia z różnych ważnych momentów historii szkoły w Nowej Wsi. Wspaniałe pamiątki po Tomaszu Nocznickim dostarczyła rodzina patrona. Wzbogacą one w znacznym stopniu wystawę. Gablotę, w której prezentowane będą pamiątki, ufundował powiat grójecki. Integralną częścią ekspozycji zostanie też drzewo genealogiczne patrona, nad którego projektem i wykonaniem czuwał nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum reklamy, Łukasz Woźniak.
Pamiętając o patronie
Tomasz Nocznicki, ps. Paweł spod Grójca, Tomasz Wiejski (ur. 20 lub 28 grudnia 1862 w Warszawie, zm. 3 listopada 1944 w Słomnikach) , był polskim działaczem ruchu ludowego i niepodległościowego, publicystą, współzałożyciel „Zarania”, posłem na Sejm i senatorem. Minister bez teki w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego. Przez całe życie Tomasz Nocznicki nie rozstawał się z książkami. Był zapalonym bibliofilem. Systematycznie bez względu na sytuację materialną, kupował książki. Jego zbiór w latach 30-tych liczył ok. 5000 pozycji. Tomasz Nocznicki był też człowiekiem pióra. W ciągu swego długiego życia napisał ponad 2 tys. artykułów drukowanych na łamach kilkudziesięciu czasopism, np. cykl artykułów „Ziemia dla ludu, władza dla ludu”, w których domagał się radykalnej zmiany położenia materialnego mieszkańców wsi (1920).
Redakcja