sobota, 26 kwiecień 2025
Dla upamiętnienia rozwoju sadownictwa w regionie grójeckim

Z początkiem września w Sadkowie Szlacheckim powstało stowarzyszenie "Miłośników Historii Grójeckiego Sadownictwa-Muzeum Sadownictwa". Spotkanie założycielskie odbyło się w siedzibie Fruit Family.

Jak czytamy na profilu facebookowym stowarzyszenia, spotkanie było zwieńczeniem pomysłów przede wszystkim inicjatora organizacji, Jerzego Żółcika na udokumentowanie rozwoju całej branży od czasów, które pamiętają nasi dziadkowie po dzień dzisiejszy.
"Patrząc z perspektywy czasu sadownictwo w Polsce przeszło ogromne przemiany w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Przemiany, które wyróżniają nas odnosząc się do całej branży rolniczej nie tylko w skali kraju, ale w skali światowej." czytamy.
Celem  stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej oraz kulturalnej zwłaszcza w zakresie inicjowania, wspierania i pomocy w przedsięwzięciach edukacyjno-kulturalnych, upamiętniających rozwój sadownictwa oraz regionu grójeckiego.
W skład  stowarzyszenia wchodzą pasjonaci sadownictwa, zarówno z pokolenia, które doskonale pamiętają początki przekształcania przydomowych sadów w sady towarowe, gdzie pod ogromnymi drzewami można było spotkać uprawy zbóż, ziemniaków czy warzyw oraz młodzi, zdolni sadownicy, którym nie jest obcy autonomiczny traktor w wąskich rzędach drzew, który wykonuje samodzielnie pracę bez operatora.
Na profilu organizacji poruszane będą ciekawe kwestie związane z historią polskiego sadownictwa, w tym pojawią się zdjęcia, filmy maszyn oraz... inne ciekawe rzeczy, inicjatywy, które będą systematycznie rodzić się wraz w rozwojem stowarzyszenia.
– Jeśli jesteście zainteresowani tematami historii grójeckiego sadownictwa, to jesteśmy otwarci na współpracę, rozmowę czy wasze komentarze, które pomogą nam w promocji naszej sadowniczej tożsamości, która jest głęboko w nas i o której często w nadmiarze obowiązków i pracy zapominamy. – apeluje organizacja.

Dla upamiętnienia rozwoju sadownictwa w regionie grójeckim
Średnia ocena 2.3, najwyższa ocena 5 z 3 głos/ów