poniedziałek, 28 kwiecień 2025
Po dzieła sztuki na Mszczonowską

Pierwsza galeria sztuki w mieście, otwarta!

Galeria Fanaberia to nowy punkt na kulturalnej mapie Grójca. Dwupokojowy, kameralny lokal mieści się przy ul. Mszczonowskiej 6. Wnętrza zaprojektowano w stylu industrialnym i są świetnym tłem dla prezentowanych prac i miejscem spotkań.
Na oficjalne otwarcie zapraszali jej twórcy,  Ewa i Grzegorz Rejer (były, wieloletni dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury). Ze względu na ograniczoną przestrzeń, na inauguracji działalności nowej galerii obecni byli gospodarze miasta Grójca: burmistrz Dariusz Gwiazda i przewodniczący rady miejskiej Karol Biedrzycki, twórcy, artyści, rodzina i przyjaciele. Jednym z gości był światowej sławy wybitny polski artysta fotograf Czesław Czapliński, który zbierał materiały do swojej kolejnej książki o macedońskim malarzu Niče Vasilev.
– Kiedyś w tym miejscu znajdowała się „dzielnica cudów”. Ostatnio był sklep zoologiczny. Teraz tutaj będzie można zobaczyć mnóstwo dobrego malarstwa i nie tylko. Planujemy prowadzić wernisaże, wystawy, spotkania z twórcami – podkreślał dyrektor galerii, Grzegorz Rejer.
Jako pierwszy w nowej galerii swoje obrazy zaprezentował macedoński artysta Niče Vasilev. Pochodzący z Dabilje, Strumica malarz jest absolwentem Państwowej Akademii Sztuk w Sofii i Akademiii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ma w swoim dorobku realizację ponad 30 wystaw indywidualnych w Macedonii i Europie. Uczestniczył w wielu wystawach grupowych i plenerach malarskich w Macedonii, Bułgarii, Serbii, Grecji, Francji i Słowenii. Otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym nagrodę za całokształt twórczości od władz Strumicy, gdzie mieszka i pracuje na co dzień. Jego muzą i natchnieniem jest urodzona w Grójcu Renata Gałązka-Vasilev, z którą od 1978r. pozostaje w szczęśliwym związku małżeńskim. Kolekcjonerami dzieł artysty są też rodzice modelki Anji Rubik: Ewa i Andrzej, którzy pojawili się na otwarciu grójeckiej galerii.
– Takiego miejsca w naszym mieście po prostu brakowało – podkreślała Ewa Rejer. – Planujemy promować twórczość różnego rodzaju, mamy dużo lokalnych twórców, nie tylko malarzy, ale rzeźbiarzy, pisarzy... To będzie miejsce autorskich spotkań regionalistów. Należy do nich także autor fraszek Kazimierz Kochański. Chcemy, aby mogli oni prezentować tu swoje dzieła i z taką myślą to miejsce powstało.
Otwarcie galerii sztuki to trudne zadanie przeznaczone dla ludzi kochających sztukę i jej świat. Kilka dzieł zakupionych w dniu otwarcia grójeckiej galerii to dobry znak na przyszłość. „Fanaberia” będzie otwarta w godzinach popołudniowych kilka dni w tygodniu. Informacje na temat życia galerii będą zawarte na powstającej stronie internetowej.
Emilia Tomasiak

Po dzieła sztuki na Mszczonowską
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów