„Tarcza” na bieżnię  i wodociąg

Dwie gminy z dofinansowaniem trzeciej transzy tarczy dla samorządów.

Gmina Pniewy i Nowe Miasto nad Pilicą to jedyne samorządy, które otrzymają wsparcie w ramach trzeciej transzy Funduszu Inwestycji Lokalnych, czyli tarczy dla samorządów.
Rząd premiera Mateusza Morawieckiego rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – do jednostek samorządu terytorialnego trafi kolejna transza środków z 13,5 mld zł. Wśród samorządów, które otrzymają wsparcie są  gmina Pniewy i Nowe Miasto nad Pilicą.

Ważna pomoc
Do Nowego Miasta nad Pilicą w grudniowym rozdaniu trafiło 2,3 mln złotych na zagospodarowaniem terenów nad brzegami rzeki Pilicy (1 mln). Powstanie tutaj m.in. plac do imprez, ścieżka zdrowia, stanowisko ekologiczno-obserwacyjne oraz pomost pływakowy dla kajaków. Trzecie wsparcie będzie uzupełnieniem tych działań. Za dodatkowe 100 000 złotych samorząd doposaży to co udało się wykonać dotychczas. Mowa o wykonaniu placu zabaw wraz z urządzeniami street workout oraz budowie trzech drewnianych pomostów.
– Nasze miasto zaczyna się rozwijać turystycznie – mówi Mariusz Dziuba, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą. – Małymi krokami tworzymy strefę wypoczynku dla mieszkańców połączoną ze ścieżką edukacyjną dla młodzieży.
Za fundusze z grudniowego wsparcia samorząd wykona także miasteczko drogowe z zabudową terenów przy stadionie miejskim, a także rozbuduje i zmodernizuje stację uzdatniania wody w Nowym Mieście nad Pilicą wraz z modernizacją trasy wodociągowej wody surowej.  Przetargi na te zadania ruszą w tym miesiącu.
Nowe Miasto nad Pilicą w ramach tegorocznego wsparcia otrzyma 2,4 mln złotych na budowę poliuretanowej bieżni lekkoatletycznej wraz z infrastrukturą techniczną i oświetleniem na stadionie miejskim.
– Stadion będzie funkcjonalny – dodaje Dziuba. – Całość stworzy bardzo ładny kompleks. Coraz więcej osób w naszym mieście biega, a bieżnia będzie miejscem, gdzie ta forma aktywności fizycznej będzie mogła być uprawiana.

Spory krok
Kasę samorządu Pniew zasili kwota 1,3 mln złotych z przeznaczeniem na rozbudowę istniejącej sieci wodociągowej. Inwestycja została wyceniona na 3 miliony złotych. Jak przyznaje wójt Pniew, Ireneusz Szymczak, jest to spory krok w przyszłość. Obecnie na terenie całej gminy, na 41 miejscowości, niecałe 4 posiadają wodociąg.
– Jesteśmy gminą położoną blisko Warszawy, a brak wodociągu jest blokadą dla osób chętnych się tutaj osiedlić – przyznaje Ireneusz Szymczak. – Wykopanie studni to spory koszt.
Koncepcję zwodociągowania gminy Pniewy opracowała Politechnika Warszawska. Samorząd posiada w swoich zasobach dwie stacje uzdatniania wody, w Pniewach (zmodernizowaną) oraz Michrowie (do remontu).
– Będziemy rozmawiać z projektantem, jakie miejscowości objąć inwestycją. – zapowiada Szymczak. – Liczę także na zdanie radnych.
W poprzednich edycjach FIL pniewski samorząd otrzymał w sumie wsparcie w wysokości 5 mln złotych. Za 4,5 mln z grudniowego rozdania gmina Pniewy planowała przeprowadzenie termomodernizacji 5 budynków użyteczności publicznej w oświacie. Prace w Karolewie, Kruszewie i Michrowie już trwają. Na etapie projektowania jest natomiast przebudowa szkoły w Ciechlinie. Zadanie realizowane będzie najpóźniej w przyszłym roku.

Wielka niesprawiedliwość
O dofinansowanie w ramach trzeciej transzy wnioskowały też inne samorządy, m.in. powiat grójecki, który otrzymał wsparcie tylko w pierwszej transzy. Teraz chciał przeznaczyć środki na przebudowę dróg manewrowych, parkingów, chodników na terenie Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu, przebudowę drogi powiatowej, ul. Poświętne wraz z budową zjazdu dla karetek pogotowia do Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu oraz ronda na skrzyżowaniu ul. Ks. Piotra Skargi i ul. Poświętne w Grójcu i budowę budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wraz z częścią biurowo-administracyjną w Warce. Na profilu facebookowym powiatu grójeckiego pojawiło się „podziękowanie” dla FIL za ponowny brak wsparcia.
– Mieszkańcy powiatu grójeckiego zostali ponownie oszukani – mówi Krzysztof Ambroziak, starosta grójecki. – Podział środków jest wielką niesprawiedliwością. Moim zdanie pieniądze powinny być rozdysponowywane proporcjonalnie do wielkości samorządu, a co za tym idzie to jego potrzeb. Przygotowanie projektów, kosztorysów niestety kosztuje.
Samorząd w obecnej chwili rezygnuje z zagospodarowania terenów wokół grójeckiego szpitala oraz z budowy nowej siedziby poradni w Warce. Liczy, że uda się pozyskać na te zadania fundusze z innych programów.
– Do poradni w Warce zgłasza się coraz więcej rodziców z dziećmi. – dodaje Ambroziak. – Z powodu pandemii i nauki zdalnej największe zapotrzebowanie jest obecnie na logopedów oraz psychologów. W wareckiej poradni brakuje pomieszczeń.

© 2020 Jabłonka - Gazeta informacyjno-reklamowa. Aktualizacja strony: Paulina Omen-Klepacz. Aktualizacja techniczna: Dariusz Nowakowski. Strona stworzona dzięki Joomla.